
Plochá alebo šikmá? Tepelná izolácia je pri streche základ
Novostavba, rekonštrukcia, drevodom alebo prerábka podkrovia? Nezabúdajte pri tom na strechu. Šikmá či plochá – obe potrebujú kvalitné prevedenie, ktoré poskytne komfortné bývanie s príjemnou klímou a zároveň minimalizuje úniky tepla. A čo by mal spĺňať funkčný strešný plášť? Mal by zabezpečiť tepelnú a akustickú pohodu a požiarnu bezpečnosť.
Vedeli ste o tom, že rozdiel v únikoch tepla pri nezaizolovanej, resp. nedostatočne zaizolovanej strešnej konštrukcie predstavuje v priemere až 30 percent z celkových tepelných únikov domu? A tak optimálne navrhnutá tepelná izolácia strechy v kombinácii s vhodnými materiálmi chráni nielen pred chladom, ale šetrí aj peňaženku investorov.
Moderné a praktické riešenie? Plochá strecha
Na vytvorenie tepelnoizolačnej vrstvy plochej strechy sa najčastejšie používajú dosky z bieleho alebo šedého EPS s pevnosťou 100-150 kPa. Už pri plánovaní plochej strechy je potrebné počítať s hrúbkou zateplenia 30-40 cm v závislosti od použitého EPS. Túto hrúbku je potrebné ešte navýšiť o spádovú vrstvu. Správne nadimenzovaná pevnosť a hrúbka tepelnej izolácie bude chrániť budovu nie len pred ochladzovaním v zimnom období ale aj pred prehrievaním v letnom období a umožní strechu využiť napríklad na vytvorenie vegetačného súvrstvia.
Na vytvorenie dodatočnej tepelnoizolačnej vrstvy napr. pri rekonštrukcii plochých striech sa používajú najmä izolačné dosky z extrudovaného polystyrénu Styrodur®. Konkrétny typ izolačnej dosky závisí od účelu, na ktorý má byť strecha určená a uvažované zaťaženie tepelnoizolačnej vrstvy. Izolačné dosky z extrudovaného polystyrénu Styrodur® sa vyrábajú v rôznych pevnostných triedach. Okrem pevnosti v tlaku je tiež nutné sledovať aj dovolené tlakové napätie pre trvalé zaťaženie. Pri stavbe plochej strechy si investori môžu vybrať i zelenú, vegetačnú strechu, pri ktorej sa odporúča siahnuť po kamennej vlne, penovom polystyréne, extrudovanom polystyréne Styrodur® alebo PIR izolácii.
Pri rekonštrukcii plochej strechy je zas dôležité venovať pozornosť tepelnej sanácii, vďaka ktorej sa odstránia nielen funkčné nedostatky hydroizolácie, ale zníži sa celý rad ďalších problémov a porúch, ktoré súvisia napríklad s vysokou spotrebou energie na vykurovanie či v letných mesiacoch na ochladzovanie vzduchu vo vnútri domu.
Prečo neurobiť len jednoduchú opravu hydroizolačnej vrstvy strešného plášťa? Pretože ňou sa vyrieši iba funkčnosť pôvodnej hydroizolácie. Na rozdiel od toho tepelná sanácia plochej strechy vyrieši hydroizolačnú aj tepelnoizolačnú funkciu a zlepší tepelnú pohody v priestoroch pod strechou v letnom aj zimnom období.
Nezabúdajte aj na to, že v podstrešných priestoroch starších budov sú výrazné výkyvy teplôt počas roka. Ak je takáto plocha strecha nedostatočne tepelne chránená, tak práve v týchto miestach vznikajú najčastejšie plesne, na ktoré sú obzvlášť citlivý ľudia s alergiami a zníženou imunitou.
Šikmé strechy a minerálna vlna
V prípade šikmých striech je dobrou voľbou minerálna vlna ISOVER (sklenená alebo kamenná), ktorá zabezpečí dostatočnú tepelno-izolačnú vrstvu, akusticky vyhovujúce prostredie a spolu so sadrokartónovým systémom Rigips (systém podkonštrukcie a sadrokartónových dosiek) požiarne bezpečnú viacvrstvovú konštrukciu. Tá nebude prispievať k šíreniu požiaru. Nehovoríme len o únikoch tepla, ale počas horúcich mesiacov chráni aj pred nadmerným prehrievaním.
Vyberte si správne. Minerálna izolácia je akusticky účinná vďaka svojej vláknitej štruktúre, v podstate pôsobí ako tlmič. Ako tlmiaca výplň do medzery dvojitej konštrukcie je úplne nevhodný tvrdý materiál s uzatvorenými pórmi typu penový polystyrén alebo polyuretánová pena. Použitím týchto materiálov by vznikol celkom iný typ konštrukcie, vonkajšie opláštenie konštrukcie spojené tuhým jadrom, ktorý by výrazne znižoval zvukové izolačné vlastnosti. Použitím striekanej peny sa navyše výrazne zmenia požiarne vlastnosti konštrukcie a je nevyhnutné sadrokartónovú podkronštrukciu spevniť a ako obklad použiť dve vrstvy protipožiarnych sadrokartónových dosiek Rigips RF. Ak sa dom nachádza v príliš hlučnej oblasti, odborníci zo spoločnosti Saint-Gobain odporúčajú skladbu z vnútornej strany akusticky zlepšiť použitím vyššieho počtu SDK dosiek.
Pri zateplení šikmej strechy môžu investori siahnuť predovšetkým po izolácii ISOVER UNIROL PROFI s lambdou 0,033, ktorý sa radí medzi absolútnu špičku medzi izolačnými materiálmi určenými na izoláciu podkroví na našom trhu. V podkroviach je častým problémom limitovaný priestor a vtedy si dopomôžete, ak doizolujete časť nad krokvami PIR izoláciou ISOVER PUREN PLUS. Nakoniec netreba zabúdať ani na správne umiestnenie inteligentnej klimamembrány *ISOVER VARIO® XtraSafe.
www.isover.sk
Dajte si u nás vypracovať kompletnú cenovú ponuku
Zadarmo, prostredníctvom našeho online formuláru
Chcem cenovú ponuku