
Vegetačné strechy
Bezpochyby najväčšími výhodami vegetačných striech je ich navrátenie zelene do miest a obcí, zlepšenie mikroklímy najmä znížením teploty okolia v letných mesiacoch, obmedzujú hluk a v poslednom rade optimalizujú zadržiavanie dažďovej vody a jej následné využitie práve na streche. Pozitívny vplyv vegetačnej strechy je možné pocítiť aj v interiéri, pretože bráni prehrievaniu konštrukcie v letných mesiacoch.
Vegetačné strechy s hydrofilnou vlnou ISOVER majú výrazne menšie nároky na statické vlastnosti ako konvenčné skladby striech so substrátmi. Okrem novostavieb sú preto vhodné aj pre rekonštrukcie.
PREČO JE DOBRÉ OZELENIŤ STRECHU
Práve zeleň nám môže pomôcť na streche zredukovať efekt tepelného ostrova.
Evapotranspirácia – je základným mechanizmom odparovania vody z vegetácie a vodných plôch, čo má za následok zníženie teploty okolitého prostredia.
Odparenie jedného litra vody predstavuje ekvivalent cca 0,7 kWh energie potrebnej na prevádzku chladiaceho zariadenia. V prepočte to znamená, že 1 mm zrážok zadržaných na 100 m2 vegetačnej strechy zodpovedá úspore 70 kWh energie potrebnej na chladenie budovy v letných horúčavách.
ZLEPŠENIE MIKROKLÍMY VNÚTRI BUDOVY
Vegetačné strechy okysličujú a čistia vzduch. Okrem toho tiež znižujú tepelné výkyvy obytných priestorov tesne pod strechou.
ZVÝŠENÁ SCHOPNOSŤ TLMIŤ HLUK
Vďaka ďalšej výhode dokáže vegetačné súvrstvie strechy pohlcovať zvuk, ktorý by sa šíril z vonkajšieho prostredia do interiéru.
Zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti je 6dB oproti streche bez ozelenenia. Toto je veľmi vysoká hodnota, pretože napríklad rozdiel 10 dB vníma človek ako zvuk s polovičnou hlasitosťou.
ZVÝŠENIE POŽIARNEJ BEZPEČNOSTI
Vegetačná strecha s hydrofilnou minerálnou vlnou ISOVER FLORA prispieva ku zvýšeniu požiarnej bezpečnosti stavby, vďaka čomu bráni šíreniu požiaru a chráni pred samotným vznietením horľavých častí skladby strechy.
Extenzívna vegetačná strecha ISOVER získala certifikáciu BROOF(t3) po absolvovaní skúšky požiarnej odolnosti v PAVUS, Česká republika.
Skôr ako sa rozhodnete pre zelenú strechu, odporúčame prekonzultovať váš zámer so statikom. Je vhodné, aby prerátal únosnosť existujúcej strechy, respektíve pri novostavbe správne navrhol jej zaťaženie. V prípade strechy navrhnutej ako nepochôdznej, čiže extenzívnej, predstavuje zaťaženie vegetačným súvrstvím o hmotnosti cca 120 kg/m2.
A ešte jeden tip na záver:
Zateplenie strechy aj s vyspádovaním je vhodné ukončiť hydroizoláciou a to z dôvodu zabránenia prerastaniu koreňov. Spoločnosť ISOVER si pre vás pripravila ukážku realizácie extenzívnej vegetačnej strechy, ktorá je spracovaná vo videonávode.
Ak sa rozhodnete o samotnú realizáciu, tak aplikačný postup zelenej strechy nájdete na stiahnutie TU.