Novinky a informácie
Ako predísť vyhoreniu komína

Vyhorenie komína

Určite mi dáte za pravdu, že pocitu praskajúceho dreva v krbe sa nič nevyrovná. Krb v modernom dome už nie je len prostriedok na zníženie nákladov resp. platieb za dodávku energií, ale krb sa stáva dominantou v obývacom priestore.

Vlastníci domov a následne aj krbov sa niekedy stávajú aj ľudia, ktorí nevedia ako správne kúriť, čím kúriť, prípadne na čo dávať pozor. Títo „užívatelia“ krbu používajú krb ako spaľovňu odpadu, používajú nesprávne vysušené drevo a nedodržujú pravidelnú starostlivosť o komín, do ktorého je krbové teleso zapustené.

Vyhorenie komína je vlastne vyhorenie sadzí v komíne, ktoré vzniknú práve v dôsledku používania nesprávneho paliva, prípadne zle vysušeného dreva. Pri tomto jave môže dôjsť často k poškodeniu komínového telesa (najmä lacné komíny, ktoré sú zložené z nekvalitných šamotových vložiek) a v horšom prípade môže vzniknúť aj požiar a následne spôsobiť vážne škody na majetku.

Ako predísť vyhoreniu:

  • zásadnou podmienkou je kúpiť si kvalitný komínový systém, nie od „výrobcu“, ktorý sa výrobou komínov ani len nezaoberá, kupuje jednotlivé komponenty a predáva ich ako „skladačku“ pod svojou značkou;
  • výber vhodného paliva – je dobré používať drevo poriadne vysušené a vhodné na kúrenie, prípadne rôzne lisované produkty dostupné na trhu, priamo určené pre krbové vykurovanie;
  • čistenie komína – veľmi dôležitý proces, ktorý sa nesmie zanedbať. Komín môžeme čistiť aj sami, ale určite je vhodné aspoň raz do roka nechať ho vyčistiť odborníkom – kominárom. Jeho čistenie je profesionálne, dokáže posúdiť celú spaľovaciu cestu, najmä skontroluje celistvosť a tesnosť dymovodu – miesto, kde sa krb spája s komínovým telesom.

Ešte jedna rada na záver, ak máte komín vyšší ako 6m, mali by ste mať druhé čistiace (revízne) dvierka. Ak dodržíte tieto zásady, životnosť vášho krbu aj komínu sa výrazne predĺži a budete môcť bezpečne tráviť čas pri teple z krbu aj počas ďalších chladných dní či večerov.

Foto: Bydlení iDNES.cz