
Ako účinne zabrániť prehrievaniu podkrovia?
Tohtoročný jún bol historicky najteplejším júnom v histórii meteorologických meranía pozorovaní na Slovensku. Informácia SHMÚ popisuje v jednej vete, aký je v posledných rokoch vývoj letných teplôt na Slovensku. Rastúce vonkajšie teploty majú vplyv aj na nárast teploty v budovách.
Vzhľadom na to, že v obytných domoch je bývanie často riešené priamo v podkrovných priestoroch, nárast teploty tu býva často veľmi citeľný. Nie je výnimkou, že teploty interiéru dosahujú aj 30 °C.
Na toto treba myslieť už pri realizácii strechy, pretože existuje niekoľko konštrukčných možností, ako obmedziť spomínané prehriatie na znesiteľnú úroveň. Predovšetkým sa musíme zamerať na teplo, ktoré sa v streche šíri sálaním a vedením v materiáloch. Sú to predovšetkým tieto opatrenia:
- Voľba farebného odtieňa strechy – ideálna by bola biela. Táto farba sa prehrieva najmenej, ale krytina takejto farby na šikmé strechy na Slovensku prakticky neexistuje a hlavne nemá ani tradíciu. Práve naopak, dnešným trendom dominujú tmavé až celkom čierne odtiene. Bramac má však riešenie. Škridly Platinum majú reflexný povrch, ktorý odráža tepelné žiarenie už na povrchu škridly a v porovnaní so štandardnými škridlami je teplota nižšia až o 10 °C.
Viac o strechách a strešnom príslušenstve - Voľba reflexných poistných hydroizolačných fólií. Sú schopné odrážať viac ako 80 % tepelného žiarenia. Práve teplo sálajúce zo škridiel sa na povrchu strešnej fólie odrazí späť do priestoru, a tak fólia na povrchu ostáva výrazne chladnejšia. Takýmto riešením môže byť fólia Bramac Clima Plus 2S.
Odvetranie strechy. Čím vyššia vzduchová medzera pod škridlou – tým lepšie. Dobrým riešením je už 5 cm. Cez voľne prúdiacu vzduchovú vrstvu sa neustále obmieňa prehriaty vzduch (50 – 60 °C) z konštrukcie a nahrádza sa chladnejším vonkajším (25 – 30 °C).
- Tepelná izolácia. V zime zabraňuje tepelným stratám zvnútra, v lete prechodu tepla zvonka. Aj tu platí – čím viac, tým lepšie, ale i to má svoje hranice. Tepelný odpor strechy do hodnoty R=10 m2 K/W dáva zmysel. Nad túto hodnotu sa zvyšujú náklady na stavbu s výsledným malým prínosom. Skôr je vhodné vyberať izolačné materiály s čo najmenšou tepelnou vodivosťou a zároveň vyššou objemovou hmotnosťou. Dobrým riešením sú PIR dosky. Zo sortimentu Bramac sú to napríklad dosky Bramac Therm.
Každé z týchto riešení čiastkovo prispieva k redukcii teploty v podkroviach interiérov. V prípade realizácie všetkých riešení súčasne je možné znížiť teplotu až o 3 °C v porovnaní s klasickými konštrukciami. A je rozdiel, či je vnútorná teplota 26 alebo 29 °C.
Potrebujete poradiť s výberom vhodnej strechy?
Dajte si u nás vypracovať kompletnú cenovú ponuku
Zadarmo, prostredníctvom našeho online formuláru
Chcem cenovú ponuku