Novinky a informácie
BigMat opäť slávnostne odovzdal cenu za architektúru 2023 na medzinárodnom sympóziu

BigMat opäť slávnostne odovzdal cenu za architektúru 2023 na medzinárodnom sympóziu

Tohtoročný BigMat kongres všetkých kolegov zo siedmich zemí sa konal v španielskej Seville. V termíne od 15.11. do 19.11.2023 sme sa stretli v zatiaľ najpočetnejšej zostave, až 550 účastníkov. V dopoludňajších hodinách sme vo štvrtok a v piatok odprezentovali naše pracovné úspechy v tomto roku. O našich dvoch najvýznamnejších tohtoročných aktivitách medzinárodnému publiku hovorila Jana Zentková z marketingového oddelenia BigMat Slovakia.

Okrem pracovných povinností sme v popoludňajších hodinách navštívili historickú časť mesta a spolu so sprievodkyňami prešli najzaujímavejšie časti v centre.

Prvý pracovný deň sme sa sústredili na trh, konkurencie schopnosť a vystúpil aj externý rečník Laureano Turienzo, prezident asociácie španielskych maloobchodov, ktorý sa podelil o množstvo zaujímavých informácií o trendoch v nákupných zvyklostiach.

Tento deň sa zároveň niesol aj v duchu inovácií. My sme predstavili náš interný informačný systém BigBoard, ktorý nám od mája uľahčuje každodennú komunikáciu a prácu v rámci slovenskej aliancie BigMat.

Druhý deň sme prešli na medzinárodné aktivity z ostatných krajín. Inovácie, zo sveta fotovoltiky, energetického priemyslu, komunikáciu, marketing a výzie do roku 2024, predstavili jednotliví zástupcia krajín. My sme sa zamerali na osobnejšiu tému a to o celospoločenskej zodpovednosti. Odprezentovali sme tak víziu novovzniknutej Nadácie BigMat pomáha.

Pracovný program medzinárodného sympózia mal vyvrcholenie v piatok, kedy prišlo na rad ocenenie architektov a vyhodnotenie prestížnej súťaže BigMat International Architecture Award 2023.

Do aktuálneho ročníka bienálnej súťažnej prehliadky sa prihlásilo rekordné množstvo diel. Iba 16 stavieb zo všetkých sa ale dostalo do finálneho výberu poroty, kde Slovensko reprezentovali dve naozaj zaujímavé diela.

Prvá národná cena pre Slovensko za architektúru v kategórii „Všeobecné stavby“ bola odovzdaná autorom Peter Lényi, Marián Lucký, Ondrej Marko, Lenka Borecká za dielo: Ubytovanie v kaštieli Coburgovcov.

Druhú národnú cenu pre Slovensko, v kategórii „Malé rezidenčné stavby“ získal projekt: Dom vo svahu v Perneku, ktorého autorom bol Ján Studený.

Tento rok bola prvý krát odovzdaná aj špeciálna cena „mladý architekt“, ktorá bola pridelená architektovi Stafanovi Lotondovi, autorovi podzemného pátia a jeho neobvyklému rozšíreniu rodinného domu.

Na záver všetkých ocenení v jednotlivých národných kategóriách, prišlo na rad to najdôležitejšie: ocenenie absolútnych víťazov.

Veľkú medzinárodnú cenu za architektúru BMIAA ´23 získal rybí trh v prístavnom meste Almería, ktorého autorom bol Estudio ACTA, a veľkú medzinárodnú cenu za drobnú rezidenčnú architektúru získalo portugalské dielo MARCO DE CANAVESES, dom pri rieke Tâmega, autormi ktorého boli Hugo Ferreira + Nuno Melo Sousa. Víťazom srdečne blahoželáme a už teraz sa budeme tešiť na ďalšie medzinárodné sympóziu.

Slávnostné odovzdávanie cien si viete pozrieť aj tu