Novinky a informácie
Čo je to engoba alebo glazúra?

Čo je to engoba alebo glazúra?

Čo si všimnete na dome ako prvé?  Už z diaľky Vás upúta farba strechy. V našich končinách bola kedysi tradíciou klasická červená  strecha z pálenej škridly. Pálená škridla ako dokonalá krytina ostáva, dnes však máte pri výbere farieb a tvarov krytiny neporovnateľne viac možností.

Čo je to engoba?

Základnou surovinou pálenej  škridly je stále prírodná hlina, ktorá svojimi výnimočnými vlastnosťami najlepšie odoláva vonkajším vplyvom počasia. Čo najviac podlieha trendom doby, sú farby. Na výrobu keramickej krytiny sa používa prírodná hlina (zmes zemi a ílu) bez chemických prísad rozomletá na jemný prach, ktorý sa následne pridaním vody premieša do plastickej hmoty lisovanej do rôznych, či už klasických alebo trendových tvarov.  Pre dosiahnutie farebných variácií sa na povrch vylisovanej hlinenej škridly pred výpalom aplikuje vrstva engoby (riedka keramická hmota príbuzného zloženia ako základná hmota krytiny obohatená prímesou z nerastov, oxidmi kovov… , ktorá po výpale získa požadovanú farbu). Takto farebne upravený výlisok krytiny sa následne nechá pred samotným výpalom predsušiť, kedy dochádza k najväčšiemu zmršteniu hliny. Z celého procesu výroby je ekonomicky najnáročnejší ale pre životnosť keramiky najdôležitejší výpal krytiny.  Počas neho sa v peci pri teplote nad 1000°C engoba dokonale spojí s hlinou a zabezpečí farebnú stálosť počas celej životnosti strechy.

Keramická krytina s engobou získa atraktívny vzhľad s matným farebným prevedením, ktorá vďaka povrchu lepšie odoláva znečisteniu strechy prachom a následne aj machom.

Čo je to glazúra?

Ľudia začali v minulosti používať keramiku najmä na keramické nádoby, v ktorých potrebovali uskladniť tekutinu. Keďže neupravená keramika je priepustná , bolo potrebné ju povrchovo uzatvoriť, čo glazúra výborne splnila.

V dnešnej dobe sa svojimi vlastnosťami a dostupnosťou glazovaná keramika uplatnila aj v stavebníctve a dáva nám priestor dopriať streche najvyšší stupeň kvality povrchu, farebnej rozmanitosti a ochrany pred poveternostnými vplyvmi.

Na výrobu krytiny je použitá rovnaká základná škridla z čistej hliny ako je tomu pri prírodnej alebo engobovanej krytine, na ktorú je pred výpalom aplikovaná riedka vrstva príbuzného zloženia  ako základná hmota krytiny obohatená prímesou napr. z nerastov, oxidmi kovov … a pridaním kremeňa. Počas výpalu  nad 1000°C sa jednotlivé zložky povrchu roztavia, zlejú a povrchová vrstva zapečie do hliny. Vznikne tak dokonale hladký lesklý povrch, ktorý je svojou sklovitosťou podobný porcelánu.

Takýto povrch najlepšie dlhodobo odoláva vsakovaniu vlhkosti cez povrch krytiny a zabraňuje tak jej poškodeniu opakovaným zmrazovacím cyklom. Ďalšou výhodou glazovanej krytiny je vyššia odolnosť povrchu proti poškriabaniu a znečisteniu.