
Svetlo na konci tunela – čo dokáže svetlovod?
Túžba po prírodnom svetle je základná potreba zdravého človeka. Vyhovieť tejto potrebe je v dnešnom stavebníctve niekedy veľmi jednoduchá úloha, no inokedy neriešiteľná výzva. Keď sa snažíme o to, aby náš domov bol zdravý a pritom energeticky úsporný, musíme zabezpečiť, aby sa do miestností obytného priestranstva dostalo čo najviac prírodného svetla. S touto snahou stúpa náš pocit komfortu, ba dokážeme skrotiť aj naše faktúry za elektriku.
Pri vytvorení obytného podkrovia sa často dostaneme do situácie, kedy do vnútorných obytných miestností rodinných domov (chodba, technické miestnosti, kúpeľňa, WC a pod.) nie je možnosť zabudovania tradičných fasádnych otvorov. V takýchto situáciách vieme využiť efektívnosť svetlovodu.
Čo to v praxi znamená? Svetlovod je riešenie stavebnej techniky, cez ktoré dostaneme prírodné svetlo do kútov obytných priestorov pomocou potrubia. Skladá sa z troch hlavných častí:
- vonkajší prvok,
- tubus,
- difuzér.
Na streche je umiestnený vonkajší prvok podobný strešnému oknu alebo kupole, ktorý púšťa svetlo dovnútra. Vo vnútri je umiestnený difuzér, podobný svietidlu, ktorý zabezpečí rozptyl svetla. Tieto dva prvky spája potrubie so schopnosťou odrazu svetla, ktoré počas akéhokoľvek počasia – za slnečného dňa, v dažďovom období, pri jasnom aj oblačnom počasí, v priebehu celého dňa a počas všetkých ročných období „funguje“. Efektivitu, teda kapacitu prívodu prírodného svetla, určujú tieto aspekty; sklon strechy, ako aj osadenie a dĺžka svetlovodu. Existujú už aj riešenia, kedy difuzér s dodatočným prvkom zároveň funguje ako tradičná lampa. Tým pádom tento jeden prvok svetlovodu cez deň slúži na prívod prírodného svetla a v noci funguje ako lampa.
Dajte si u nás vypracovať kompletnú cenovú ponuku
Zadarmo, prostredníctvom našeho online formuláru
Chcem cenovú ponuku